Energetika in pravo ’22
Novosti krizne energetske zakonodaje
Ljubljana, 9. november (hibrid)
Letošnji vrh energetikov in pravnikov vas seznanja z novimi kriznimi ukrepi varčevanja z energijo, oskrbe z energijo, posegi v pravice odjemalcev, pospešenim uvajanjem obnovljivih virov energije in samoosrkbe ter drugimi ukrepi. Kaj se nam še obeta? Že sprejetih ali v pripravi je od septembra dalje skupno vsaj šest novih energetskih zakonov oz. sprememb le-teh. Kako bodo vplivali na vaše poslovanje in oskrbo z energijo?
- Zakon o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina,
- Zakon o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo (ZUOKPOE),
- Spremembe Zakona o oskrbi s plini (ZOP) ki uvaja nadomestno oskrbo,
- Zakon o nižji stopnji DDV na energente,
- Zakon o poroštvu države za obveznosti kreditov, najetih za zagotavljanje likvidnosti na organiziranih trgih električne energije ter emisijskih kuponov in obveznosti iz nakupa dodatnih količin zemeljskega plina izven trga EU.
- V pripravi sta med drugim pomembna zakona: Zakon o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije in
- Zakon o infrastrukturi za alternativna goriva in spodbujanju prehoda na alternativna goriva v prometu.
Evropska zakonodaja gre še dlje v smeri zelenega prehoda s svežnjem “pripravljeni na 55”. REPowerEU ob tem pospešuje razvoj evropskega energetskega sistema in sicer s prenehanjem odvisnosti EU od ruskih fosilnih goriv ter v luči boja proti podnebnim spremembam izpostavlja varčevanje z energijo, diverzifikacijo oskrbe z energijo, pospešeno uvajanje OVE za nadomestitev fosilnih goriv.
Ob tem EU sprejema interventne ukrepe za preprečevanje vplivov visokih cen, saj cene energentov letijo v nebo. Kako bo s pogodbami za dobavo energije v 2023?
Vse to pomembno vpliva na vaše poslovne izzive na področju energetike. Zato se udeležite vodilnega tovrstnega foruma v Sloveniji za energetsko pravo in se čimprej pripravite na novosti 2022 in 2023.