Ženske za zeleno energijo ’25
Napredno in multidisciplinarno energetsko-poslovno srečanje je namenjeno naprednim voditeljicam in voditeljem za prihodnost, menedžerkam in menedžerjem, inženirkam, predstavnikom za PR in marketing, finančnicam, ter ambicioznim deležnikom, ki želijo v času energetsko-podnebne krize z novimi pristopi pospeševati zeleni prehod.
Zakaj je vključevanje žensk za zeleno energijo ključno?
Sodobne raziskave in podatki Mednarodne agencije za energijo (IEA) potrjujejo, da ima vključevanje žensk v sektor zelene energije izjemne koristi za poslovno uspešnost, inovacije in trajnostni razvoj. Organizacije z večjo raznolikostjo v vodstvenih ekipah beležijo:
- do 20 % večjo verjetnost za nadpovprečne finančne rezultate (vir: IEA in McKinsey),
- 30 % boljšo inovacijsko kapaciteto, ki je ključna za razvoj trajnostnih energetskih rešitev,
- boljšo komunikacijo in sodelovanje, kar prispeva k boljšemu upravljanju projektov in povečani uspešnosti.
Raznolikost med deležniki povečuje tudi zmožnost prilagajanja in obravnave kompleksnih izzivov zelenega prehoda. Podjetja, ki izkoriščajo ta potencial, dosegajo višjo produktivnost, dobičkonosnost in pridobivajo konkurenčno prednost pri pridobivanju investicij ter EU sredstev. Raznolikost in vključevanje sta prav tako ključna kriterija za pridobivanje financiranja v okviru evropskih projektov in SDH kazalnikov uspešnosti.
Kaj lahko pričakujete na srečanju?
- Aktualne novosti s področja zelene energetike: spoznali boste konkretne primere s področja baterijskih hranilnikov, analitike, energetske učinkovitosti, energetskih skupnosti in novih poslovniih modelov, ki kažejo tudi, kako lahko raznolikost in napredne strategije pospešijo zeleni prehod.
- Vpogled v sodobne pristope: kako opolnomočiti in vključevati raznolike deležnike, izboljšati ESG kazalnike in spremeniti vedenjske vzorce, ki omejujejo napredek v energetskem sektorju.
- Povezovanje generacij in deležnikov: s ciljem aktiviranja potenciala vseh, ki lahko prispevajo k trajnostnemu razvoju in inovacijam. Raznolikost ni le moralna odgovornost, ampak ključni vir konkurenčne prednosti in trajnostnega razvoja.
udeležencev naših dogodkov
let izkušenj
dogodkov
GOVORKE IN GOVORCI

Mag. Samo Ceferin, vodja področja sistemov za energetiko, Kolektor Sisteh
Mag. Samo Ceferin je zaposlen v podjetju Kolektor Sisteh kot vodja področja sistemov za energetiko. Aktivnosti izvaja na projektih na področju nizkonapetostnih rešitev za distribucijo električne energije, elektro inženiringa in sistemov oskrbe z električno energijo.
V svoji karieri je sodeloval pri številnih domačih in mednarodnih projektih na področju industrije, energetike in druge infrastrukture.
Od leta 2014 je sodeloval pri večjih slovenskih projektih na področju elektroenergetike, vključno z izvedbo baterijskih hranilnikov v okviru projektov NEDO, Sincrogrid in velikih industrijskih hranilnikov v industriji. Poleg tega je pomemben del svoje kariere posvetil pridobivanju in izvedbi mednarodnih projektov na področju elektroinženiringa ter rešitev za procesno industrijo v državah, kot so ZDA, Turčija in več držav EU. Svoje strokovno znanje na področju inženiringa je nadgradil s kvalifikacijo strokovnjaka za mednarodne FIDIC pogodbe.
Je podpredsednik interesnega Združenja za inženiring (ZING) v okviru Gospodarske Zbornice Slovenije.

mag. Bojan Kumer, minister, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
Mag. Bojan Kumer, MBA, je diplomiral in magistriral na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Svojo poklicno pot je začel leta 2001 v podjetju Elektro Celje, kjer je prevzel vodenje nakupa in prodaje električne energije, nato je postal vodja enote in kasneje še izvršni direktor trženja z energijo. Leta 2009 se je zaposlil v podjetju GEN-I kot vodja projektov za razvoj poslovanja v tujini in aktivno sodeloval pri uspešnem prodoru podjetja na tuje trge na področju prodaje. Leto zatem je postal vodja službe prodaje ključnim kupcem – v času njegovega vodenja je skupaj z ekipo dosegel, da je GEN-I postal največji dobavitelj električne energije v Sloveniji. Leta 2013 ga je Vlada Republike Slovenije imenovala za državnega sekretarja na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor, zadolžen je bil za področje energetike. Pripravljal je zakonodajni okvir, strateške energetske dokumente in predlagal vladne usmeritve na področju energetike. Leta 2014 je bil imenovan za direktorja družbe Elektro energija in jo iz družbe z izgubo spremenil v zelo dobičkonosno podjetje in strateško povezal s skupino GEN-I, kjer je leta 2018 prevzel funkcijo direktorja prodaje skupine GEN-I. Septembra 2018 je bil s strani Vlade Republike Slovenije imenovan za državnega sekretarja Ministrstva za infrastrukturo, kjer je ponovno nadgradil in moderniziral energetsko zakonodajo. Vmes je še redno zaključil študij MBA na ljubljanski ekonomski fakulteti. Pod njegovo taktirko je Vlada Republike Slovenije sprejela izredno pomemben strateški, okoljsko presojan in akcijski Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN). Pri vrnitvi v skupino GEN-I je leta 2020 prevzel več vodstvenih in poslovodnih funkcij, od katerih se je v zadnjem času največ posvečal področju ESCO in strateškim iniciativam skupine.

Aslı Başçoban, pravna svetovalka, Aydın Law
Aslı Başçoban je z odliko diplomirala na Pravni fakulteti Univerze v Ankari leta 2021. Med študijem se je aktivno vključila v pravne klinike, osredotočene na enakost spolov, ter sodelovala na različnih konferencah in dogodkih, ki so obravnavali družbene izzive. Po diplomi je opravila pravniško pripravništvo v Istanbulu, kjer je pridobila obsežne izkušnje na področju korporativnega in gospodarskega prava. Kasneje je svojo strokovno pot nadaljevala z dodatnim pripravništvom v Düsseldorfu v Nemčiji. Trenutno Aslı nudi pravno svetovanje uglednim nacionalnim in mednarodnim podjetjem na področju obnovljivih virov energije pri Aydın Law, kjer se specializira za investicijske pogodbe, regulativno skladnost in energetsko pravo.

Mojca Černelč Koprivnikar, moderatorka, Prosperia
Ustvarjalka in voditeljica številnih naprednih in inovativnih strokovnih dogodkov ter omizij, predavateljica in strokovnjakinja za energetiko ter ustanoviteljica in direktorica podjetja Prosperia. Verjame v ustvarjalno moč inovativnosti in rasti posameznikov ter organizacij z naprednimi strokovnimi dialogi in povezovanji.

Ana Stanič, direktorica E&A Law, London
Je direktorica v pisarni E&A Law v Londonu, gostujoča profesorica za področji energetike in arbitraže na univerzah v Dundeeju, Technische Univeristät v Berlinu in na Kitajskem. Več kot dvajset let dela kot odvetnica v Londonu, specializirana za področje energetike, mednarodne trgovinske arbitraže in zakonodaje EU. Od leta 2009 svetuje energetskim podjetjem, Evropski komisiji ter državam članicam EU glede evropskega prava, še posebej v povezavi s plinom, obnovljivimi viri ter podnebnimi spremembami.

mag. Jure Vetršek, vodja oddelka za učinkovitost in grajeno okolje, IRI UL
Vodja oddelka za učinkovitost in grajeno okolje na IRI UL, udejanja integralni pristop k reševanju interdisciplinarnih problemov predvsem s področja trajnostne energetike preko povezovanja disciplin, sektorjev in ljudi. Pri svojem delu si je pridobil številne mednarodne izkušnje, deluje v timih z različnimi strokovnjaki iz gospodarstva, nevladnega in javnega sektorja ter akademije.

Ana Tisov, strokovnjakinja za trajnostno gradnjo in energetsko učinkovitost, IRI UL
Strokovnjakinja za trajnostno gradnjo in energetsko učinkovitost, ki se osredotoča na uvajanje krožnih in trajnostnih rešitev v grajenem okolju. Po večletnih mednarodnih izkušnjah iz Danske in Nizozemske se je vrnila v Slovenijo, kjer na IRI UL vodi projekt Renov-AID, financiran iz EU LIFE sredstev. Ta pobuda združuje relevantne slovenske deležnike za izboljšanje bivalnega okolja in energetske učinkovitosti v slovenskih domovih.

Dr. Boris Cergol, strokovnjak za umetno inteligenco, Comtrade System Integration
Dr. Boris Cergol je vodja programa za umetno inteligenco podjetja Comtrade Digital Services in vodja partnerstva AI Collective, ki skupino Comtrade povezuje z akademskimi partnerji in zagonskimi podjetji, dejavnimi na tem področju. Pred tem je ustanovil in vrsto let vodil podjetje Ektimo, specializirano za vključevanje sistemov umetne inteligence v poslovne procese svojih naročnikov. Na začetku karierne poti je delal kot raziskovalec na Fakulteti za računalništvo in matematiko ter Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko ter v razvojnih oddelkih različnih podjetij. Pri svojem delu je imel priložnost svetovati podjetjem iz raznolikih panog, ki so se srečevala z izzivi ob vpeljevanju umetne inteligence, zadnja leta pa je bil njegova pozornost še posebej usmerjena na področje uporabe globokega učenja v strojnem vidu. Boris Cergol je doktoriral iz matematične statistike na Fakulteti za matematiko in fiziko, s katero še danes sodeluje kot somentor iz gospodarstva pri magistrskih delih, katerih teme se povezujejo s strojnim učenjem.

mag. Nada Drobne Popovič, finančna direktorica, Gen energija
Nada je finančna direktorica družbe Gen energija in je magistrica upravnih znanosti. Leta 1996 se je zaposlila v podjetju RLS d.o.o., kjer je leta 2001 postala pomočnica direktorja. Karierno pot je leta 2008 nadaljevala v podjetju SŽ ŽGP d.d., kjer je bila od leta 2009 poslovna direktorica. Leta 2012 je postala direktorica področja za ekonomiko in pozneje še pomočnica generalnega direktorja v podjetju Slovenske železnice d.o.o. Leta 2013 se je zaposlila v Slovenskem državnem holdingu, kjer je oktobra 2015 postala članica uprave odgovorna za korporativno upravljanje kapitalskih naložb, finance, informatiko ter prevzeme in prodajo. Junija 2018 se je zaposlila v podjetju SIJ Acroni d.o.o. na delovnem mestu finančne direktorice. 11. februarja 2020 je postala predsednica uprave družbe Petrol d.d., Ljubljana. Od 1. julija 2024 je kot finančna direktorica članica poslovodstva družbe Gen energija.

dr. Anamarija B. Bračič, direktorica divizije za energetiko, GP sistemi
Dr. Anamarija Borštnik Bračić, MBA, ustanoviteljica in direktorica divizije za energetiko v podjetju GP sistemi, je doktorica fizike in magistrica poslovodenja in organizacije. V začetku svoje poklicne poti je kot predavateljica fizike poučevala na Univerzi v Ljubljani, nazadnje kot docentka za fiziko na Fakulteti za strojništvo. V podjetju GP sistemi usmerja aktivnosti v razvoj, izdelavo in zagon naprav za soproizvodnjo elektrike in toplote iz zelenih in trajnostnih goriv, kot so lesni ostanki, odpadni les, blata in nevarni odpadki. GP sistemi naprave gradi v Sloveniji ter tudi v drugih državah Evropske unije in Balkana.

Dijana Makivić Grilc, višja tržna analitičarka, GEN-I
Dijana Makivić Grilc je višja tržna analitičarka na področju cen električne energije v podjetju GEN-I. Vodi ekipo zaposlenih, ki v regijah južne in osrednje Evrope napoveduje gibanje cen električne energije s pomočjo scenarijskih fundamentalnih simulacij. Pri tem upošteva vse, kar je pomembno za oblikovanje cene elektrike – od vremenske napovedi temperatur zaradi odjema, napovedi vetra in osončenja zaradi proizvodnje, do cen goriv različnih tehnologij proizvodnje.

Leja Čehovin, projektantka, sistemi za energetiko, Kolektor Sisteh
Leja Čehovin je motivirana in tehnično usmerjena elektroinženirka, ki prinaša bogate izkušnje s področja projektiranja, avtomatizacije in tehnične podpore. Svojo karierno pot je gradila v podjetjih, kot so TE-TOL, Iskra Zaščite (Raycap), NIL in Kolektor Sisteh, kjer je pridobila širok spekter znanj – od zasnove krmilnih sistemov v energetiki do projektiranja kompleksnih elektroenergetskih postrojev. Njeno delo zaznamujejo tehnična odličnost in stalno iskanje inovativnih rešitev v energetiki. Pri tem se osredotoča tudi na energetsko učinkovitost, razvoj baterijskih hranilnikov ter podporo novim poslovnim modelom in strategijam, ki prispevajo k pospeševanju zelenega prehoda.

Taja Lakner, prodaja, sistemi za energetiko, Kolektor Sisteh
Taja Lakner je magistrska študentka Menedžmenta pametnih mest na DOBA Fakulteti in prodajna podpora na področju sistemov v energetiki v podjetju Kolektor Sisteh. Njeno delo zajema analizo trga, pripravo ponudb ter podporo pri strateških in trajnostnih projektih. S strastjo do inovacij in digitalnih rešitev raziskuje, kako tehnologija in pametno načrtovanje prispevata k bolj trajnostnim mestom in energetskim sistemom. Kot zagovornica vključevanja žensk v industrijo si prizadeva za povezovanje naprednih tehnologij s praktičnimi rešitvami za zeleno prihodnost.

Miha Trunkelj, Generalni sekretar Nacionalnega združenja za razvoj vodika Slovenije
Miha Trunkelj je 33 letni slovenski inženir strojništva. Po zaključku bolonjskega magistrskega programa na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, z zaključnim delom Sistem sočasne proizvodnje toplote in električne energije z izrabo ukapljenega zemeljskega plina je svoje profesionalne kompetence gradil na področju energetske učinkovitosti, daljinskega ogrevanja, projektiranja strojnih inštalacij ter proizvodnje električne energije. Trenutno je v podjetju IMP Promont d.o.o., kot vodja poslovnega razvoja za področje energetskega prehoda, odgovoren za razvoj divizije energetika in energetska infrastruktura. Sočasno v okvirih Nacionalnega združenja za razvoj vodika Slovenije deluje kot generalni sekretar.

Tatjana Vogrinec Burgar, predsednica uprave, Elektro Maribor d.d.
PROGRAM
8.15
Registracija in sprejem ob jutranji kavi
9.00
VKLJUČIMO SE V ZELENI PREHOD 2025 Moderatorka: Mojca Černelč Koprivnikar, Prosperia
Uvodni pozdrav Zakaj sta vključevanje in aktivacija v zeleni energetiki ključna za uspeh?, mag. Bojan Kumer, MOPE
Okrogla miza Aktivacija 2025 – novosti energetike in kako s sodobnim voditeljstvom pritegniti v zeleni prehod več žensk? Govorci:mag. Nada Drobne Popovič, Gen energija, Tatjana Vogrinec Burgar, Elektro Maribor, Ana Stanič, E&A Law
10.20
ZELENO VODITELJSTVO IN ZADOSTNOST
Mednarodni utrinek Preobrazba turškega sektorja obnovljivih virov energije in vloga žensk: enakost spolov kot katalizator energetske učinkovitosti, Aslı Başçoban, Aydin Law (Turčija)
Zadostnost kot manjkajoča komponenta pravičnega prehoda Ko udobno ni nujno zeleno in zdravo. Kdaj nam je zadosti?, Ana Tisov in mag. Jure Vetršek, IRI UL Kako lahko s krožnostjo, zadostnostjo in odgovornim načrtovanjem stavb zmanjšamo porabo virov, izboljšamo kakovost življenja ter prispevamo k zdravju ljudi in okolja.
10.50
Odmor za kavo in mreženje
11.15
NOVOSTI BATERIJSKIH HRANILNIKOV, VODIKA IN UČINKOVITOST Uvedba omrežninskih razredov sili električne porabnike iz cone udobja. Kako lahko pritiske omilijo baterijski hranilniki?, dr. Anamarija B. Bračič, GP Sistemi
Baterijski hranilniki – finančni ali tehnični izziv?, Taja Lakner in Leja Čehovin, Kolektor Sisteh
Tehno-ekonomska analiza uporabe vodika v elektroenergetskem sistemu Slovenije, Miha Trunkelj, IMP Promont in Nacionalno združenje za razvoj vodika Slovenije
Omizje
Novosti baterijskih hranilnikov, vodika in učinkovitost, Govorci: dr. Anamarija B. Bračić, GP sistemi, mag. Samo Ceferin, Kolektor Sisteh, Miha Trunkelj, IMP Promont
12.30
KAKO AKTIVACIJO VZETI V SVOJE ROKE: »MASTERMINDS« Delavnica: Vaš uspeh, odpornost in voditeljstvo v negotovih časih Mojca Černelč Koprivnikar, Prosperia
12.55
Odmor za pogostitev in mreženje
13.40
Energetizirajmo se!
13.50
TRG ENERGIJE IN (NE)PREDVIDLJIVOST CEN ENERGIJE? Kako zeleni prehod vpliva na ceno električne energije?, Dijana Makivić Grilc, GEN-I
14.15
DIGITALIZACIJA IN UMETNA INTELIGENCA (aktualno) Vse, kar bi morali vedeti o umetni inteligenci preden bo prepozno?, dr. Boris Cergol, Comtrade System Integration
Razprava
15.00
Zaključek srečanja in neformalno druženje * Organizator si pridržuje pravico do sprememb
VTISI UDELEŽENK IN UDELEŽENCEV
IZJAVE UDELEŽENCEV
Zakaj se morate letos udeležiti tega dogodka?
Izvedeli boste, zakaj je ključno, da v procesu zelenega energetskega prehoda spremenimo poslovne modele in zakaj moramo zeleno energetiko še bolj demokratizirati in decentralizirati. Da bomo presegli vse izzive, ki so pred nami, moramo doseči tudi večjo vključenost raznolikega nabora talentov z raznovrstnim znanjem zelene energetike.
Komu je dogodek namenjen?
Dogodek je namenjen ženskam in moškim, ki so ambiciozni na področju zelenega prehoda, sedanjim in bodočim voditeljicam ter voditeljem, ki zaupajo rezultatom in številkam raziskav o mnogo večji uspešnosti podjetij in organizacij, kjer že živijo vrednoto vključevanja, in ki verjamejo, da za nove izzive potrebujemo nove poti. Namenjen ni samo voditeljem, inženirkam in inženirjem, temveč tudi številnim v zaledju, kot so sodelavke in sodelavci finančnih, pravnih, PR, marketing in drugih služb. Zato skupaj aktivirajmo potencial žensk!
Ali ste vedeli:
- da postaja glavni izziv na področju uvajanja zelenih tehnologij in prehodov tudi v Sloveniji pridobivanje kadrov?
- da višji delež vključenosti žensk korelira z večjo produktivnostjo, inovativnostjo in povezanostjo ter nižjo stopnjo korupcije, kot kažejo mednarodne raziskave?
- da podjetja, ki imajo na vodilnih položajih vsaj 15 % žensk, dosegajo 50 % večjo dobičkonosnost v primerjavi s podjetji, ki imajo v upravi manj kot 10 % žensk?
Naši udeleženci

Napredni voditelji in voditeljice

Inženirji in inženirke

Mladi

ESG strokovnjaki in strokovnjakinje

Zaposleni v oddelkih HR, financ, prava, PR, marketinga
POKROVITELJI
Bronasti pokrovitelj:

Mali pokrovitelj:

Organizator:

Medijski pokrovitelj:

Podpornik:

Medijski pokrovitelj:

Organizacije, s katerimi smo že sodelovali:






































FOTO UTRINKI

































PRIZORIŠČE
Dogodek Ženske za zeleno energijo ’25 bo potekal v živo v Kongresni dvorani Kristalne palače v BTC (Ameriška ulica 8, Ljubljana).