Inovacija energetike ’21
7. oktober 2021, Ljubljana (hibrid)
Ker prihodnost in priložnosti zelene energetike ustvarjajo inovativni:
- „Think-tank“ srečanje inovativne skupnosti
- Seznanite se s trendi prihodnosti zelene energetike: nove tehnologije, novi poslovni modeli, spremembe miselnosti
- Več kot 10 primerov inovacij
- Novi trendi in izkušnje, mesto navdiha za zeleno transformacijo.
Inovacija energetike, 13. vrh inovativnih v energetiki, vam kaže prihodnost zelene transformacije in je dogodek, na katerem se vsako leto znova sreča vrh inovativnih, pogumnih in ambicioznih v energetiki. Številni govorci, pester program, prijetna presenečenja, kakovostna organizacija in možnosti za navezovanje stikov in izmenjavo mnenj so značilnosti srečanja s 13 leti tradicije.
Več kot 20 govorcev bo udeležence seznanilo s smernicami energetske prihodnosti: prvič o sezonskih komponentah razogljičenja in zanesljivosti, shranjevanje energije in vodik, nova vlaganja v infrastrukturo in povezovanje drugih sektorjev z energetiko. Dogodka se udeleži več kot 160 udeležencev, ki med drugim izberejo najboljše primere inovacij 2021. Letos prvič v hibridni obliki: udeležite se dogodka v živo (Ljubljana, Grand hotel Union) ali preko spleta (Zoom). Vabljeni!
NOVO: Pridobite 3 kreditne točke: pooblaščeni in nadzorni inženirji kot člani IZS za udeležbo na seminarju pridobijo 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev. Po dogodku prejmete ustrezno potrdilo. Pri prijavi pod opombo navedite »IZS«.
Martin Bratanič, Borzen
Martin Bratanič, direktor družbe Borzen, je po izobrazbi univerzitetni diplomirani inženir tehnologije prometa, poklicna pot pa ga je vodila od delovanja na področju državne uprave, razvojno-raziskovalne dejavnosti do gospodarstva. Dragocene izkušnje je pridobil prav v vsakem delovnem kolektivu, posebej zanimivo je bilo obdobje, ki ga je preživel kot vodja kabineta ministra na Ministrstvu za gospodarstvo. Po skoraj 10-letnem vodenju Regionalne razvojne agencije Posavje, je vajeti družbe Borzen prevzel s 1. novembrom 2020 kot direktor z vizijo, da operater trga z elektriko postane ključni povezovalec in soustvarjalec slovenskega trga z energijo.
Gregor Goričar, ELES
Gregor Goričar je višji vodja projektov za strateške inovacijske projekte in programe. Koordinira dejavnosti medsektorske integracije za ELES med sistemi za električno energijo – daljinsko ogrevanje in hlajenje. Je aktiven član v organizacijah ENTSO-E in Euroheat & Power. Študiral je elektrotehniko na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
Dejan Sršen, Exor Eti
Dejan Seršen ima 10 let delovnih izkušenj na področju avtomatizacije procesov. Z zenon HMI in SCADA sistemi, ki bodo tema njegove predstavitve, se ukvarja zadnja 4 leta. Podjetju Exor-Eti d. o. o. se je kot aplikativni inženir priključil leta 2020, od letošnjega leta pa vodi program zenon za trge Slovenije, Hrvaške in BiH. Po izobrazbi je univerzitetni diplomirani gospodarski inženir elektrotehnike.
Dik Medvešček Murovec, GEN-I
Dik Medvešček Murovec je razvijalec programske opreme na področju raziskav in razvoja pri GEN-I, s poudarkom na razvoju frontend dela aplikacij. Pred kratkim ga je pot zapeljala v oblačne storitve in zaledne sisteme, kjer se ukvarja z AWS ter IoT tehnologijo. Hkrati pa aktivno sodeluje pri iniciativi za tehnološke nadgradnje pri procesu trgovanja z električno energijo.
Simeon Lisec, Telekom Slovenije
V podjetja Telekom Slovenije, d.d. deluje kot espert. Ima več kot dvajsetletne izkušenje na področju informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter bogate delovne izkušnje na različnih poslovnih področjih z raziskovalno-razvojnih kompetenc, vodenjem projektov in razvojem poslovanja. Deluje v različnih strokovnih združenjih; med drugim je član svetovalnega odbora pri ISOC Slovenia, član strokovnega sveta zavoda go6.si, član Blockchain think tank in član ekspertne skupine pri EU za priključeno in avtonomno mobilnost.
Tilen Sever, Steklarna Hrastnik
Tilen Sever je vodja področja inovacij v Steklarni Hrastnik. Diplomiral je iz kemijskega inženiringa, svoje znanje pa je izpolnjeval na področju nanoznanosti in nanotehnologije na Mednarodni podiplomski šoli IJS ter na različnih poslovnih usposabljanjih. V podjetju je zaposlen od leta 2017, kjer koordinira in vodi več projektov na področju raziskav in razvoja ter na področju zelenih tehnologiji za dekarbonizacijo steklarstva. Specializiran je za aplikativne raziskave na področju nizkoogljičnih tehnologij (vodik, termoelektriki, obnovljivi viri in obnovljiva goriva) in krožnega gospodarstva (ekološki dizajn, recikliranje in trajnostni funkcionalni materiali). Sodeloval je v številnih raziskovalnih projektih in publikacijah in je prejemnik številnih nacionalnih in regionalnih nagrad za inovacije.
Dr. Dalibor Kranjčič, DEM
Zaposlen je v družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) kot vodja Službe daljinsko vodenje, ki izvaja sistemsko upravljanje centra vodenja hidroelektrarn DEM. Njegovo znanstveno-raziskovalno delo je usmerjeno v razvoj modelov hidroenergetskih objektov, ki so določeni z uporabo sodobnih metod globokega učenja in evolucijskih algoritmov. V družbi DEM delo dr. Kranjčiča vključuje poleg razvojnega dela tudi vodenje projektov s področja procesne informatike in digitalne transformacije.
Andraž Kordeš, Borzen
Andraž Kordeš je pomočnik direktorja energetskega področja v podjetju Borzen. V letih 2008 do 2013 je bil vodja sektorja za organiziranje trga. V preteklih letih je skrbel za aktivnosti priprave in sprejema pravil za delovanje trga z elektriko in pravil za izvajanje izravnalnega trga. Vodil je različne projekte razvoja informacijskih rešitev povezanih z bilančnim obračunom in evidentiranjem zaprtih pogodb. Redno sodeluje v mednarodnih organizacijah, kot na primer Europex in ENTSO-E ter je bil v letih 2015-2020 predsednik sekcije za izmenjavo podatkov IPET pri Energetski zbornici Slovenije.
David Vidmar, GEN-I
David Vidmar je tehnološki realist zasvojen z digitalnimi izzivi. Kot Chief Digitalization Officer na GEN-I ustvarja strategije, ki podjetju omogočajo digitalno in zeleno transformacijo skozi nove ideje in tehnologije in z mislijo na štiri stebre takšne transofrmacije – podatki, procesi, tehnologija in ljudje. Z veseljem se pogovarja in predava o digitalizaciji, oblaku, produktivnosti, internetu stvari in zakaj verjame, da živimo v najbolj norem obdobju ITja do zdaj.
Tomaž Dostal, Iskraemeco
Tomaž je vodja oddelka za upravljanje z inovacijami. Že 12 let je zaposlen v Iskraemecu, kjer je odgovoren za inovacijski proces in za vodenje tehnologij. Pred tem je bil vodja oddelka Aplikacijske tehnologije, kjer se je ukvarjal tudi z zasnovo novih izdelkov. Zadolžen je bil tudi za koncept nove razvojne platforme za pametne števce, ki je letua 2017 prejela Zlato priznanje GZS za inovacije. V zadnjem času se ukvarja z iskanjem novih poslovnih priložnosti in rešitev na področju energetike in e-mobilnosti. Vodi tudi različne raziskovalne projekte.
Pred tem je bil 15 let zaposlen v razvojnem oddelku Vlade RS, kjer je deloval zlasti na področju razvoja naprav za kriptografsko ščitenje komunikacij, nato pa v podjetju Pick&Place (P&P) kot vodja razvojnega oddelka.
Uršula Krisper, Elektro Ljubljana
Uršula je vodja Službe za tehnološki razvoj.
Diplomirala je na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. V letih 1994–2007 je ob odprtju trga z električno energijo v Sloveniji delala kot odgovorna za prodajo električne energije ključnim kupcem. Leta 2008 je v Elektru Ljubljana prevzela vodenje službe za energetsko svetovanje in delovala na področju razvoja naprednih storitev za končne odjemalce.
Od leta 2010 se ukvarja z e-mobilnostjo in prijavami na mednarodne projekte. Trenutno vodi pet projektov v okviru programa Obzorje 2020. Poleg teh vodi še projekt pilotnega uvajanja kritične konične tarife, projekt Phoenix pa je prvi s področja informacijske varnosti.
Gregor Smolej, Iskratel
Gregor je upravljalec inovativnosti v podjetju Iskratel.
Pridružil se je podjetju kot član razvojne ekipe naprednih telekomunikacijskih rešitev, kasneje se je preselil v produktno vodenje, kjer je postal produktni vodja za rešitve širokopasovnega dostopa. Leta 2011 je v Iskratelovem zagonskem podjetju Innbox kot Product Innovation Manager vodil razvojno skupino za razvoj povsem nove linije izdelkov in oblikovanje njenega vzdržnega poslovnega modela.
Od leta 2018 je kot Iskratelov upravljalec inovativnosti vključen v proces inoviranja, spodbujanja kulturnih sprememb ter gradnjo inovacijskega stroja, ki deluje v simbiozi z izvedbenim strojem. Upravlja strategijo inoviranja in pomaga ustvarjati ustrezno okolje za korporativno usmerjeno ustvarjalnost in inoviranje, vodi inovacijske kampanje in izobraževanja o vitkih in agilnih praksah. Idejam in njihovim avtorjem pomaga najti pravi razlog za izvedbo v okviru korporativnih ambicij.
Primož Ban, Iskratel
Primož Ban je svojo poklicno pot po zaključenem študiju na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani začel v podjetju IPS, kjer je kot operativni vodja koordiniral delo proizvodnje in servisa. Poklicno pot je najprej nadaljeval v Iskratelu, kot samostojni inženir za tehnično podporo v poslovni enoti širokopasovnega dostopa, kasneje pa v Leku, kot tehnolog v proizvodnem inženiringu, za področje avtomatizacije in energetike. Svojo profesionalno pot trenutno nadaljuje v Iskratelu, kot produktni vodja za IoT rešitve na področju industrijskih vertikal.
POKROVITELJI DOGODKA
NAGRAJENE INOVACIJE PRETEKLIH LET
Vsako leto udeleženci med predstavljenimi inovacijami izberejo najboljšo inovacijo na področju energetike, nastopajoči pa prejme nagrado občinstva za najboljšo inovacijo.
“Sreča je tisto, kar se zgodi, ko pripravi sreča priložnost”.
Seneca
NAGRAJENE INOVACIJE 2021
1. mesto: Dik Medvešček Murovec iz podjetja GEN-I za inovacijo Div-ee-ap
2. mesto: Dr. Dalibor Kranjčič iz družbe DEM za inovacijo Big data pristop k modeliranju verige hidroelektrarn na osnovi globokih nevronskih mrež
3. mesto: Žan Kozan iz podjetja Danfoss Trata za inovacijo Inteligentna pogona za regulacijo tlačnih razlik
NAGRAJENE INOVACIJE 2020
1. mesto: Herman Stockinger iz podjetja Easelink za inovacijo Avtomatizacije polnjenja električnih vozil
2. mesto: Gregor Černe iz podjetja INEA za inovacijo Uporaba vodikove celice za uravnavanje omrežja
3. mesto: Matjaž Breznik iz podjetja TROIA za inovacijo Vizualizacija prostorskih in ključnih podatkov sredstev na terenu v realnem času in Matjaž Valenčič iz podjetja Interenergo za inovacijo Uporaba umetne inteligence pri proizvodnji toplote za daljinski sistem ogrevanja
NAGRAJENE INOVACIJE 2019
2. mesto: Tadej Šinkovec iz Elektro Ljubljane in GIZ DEE za inovacijo Sistem za enoten dostop do merilnih podatkov – korist za vse uporabnike.
3. mesto: Uroš Jerman iz Instrumentation technologies za inovacijo Inovativen pristop k zagotavljanju varnosti na reki Temzi.
NAGRAJENE INOVACIJE 2018
2. mesto: Sandi Kavalič, Gen-i
3. mesto: Tomaž Buh, Solvera Lynx