Predstavljamo vam kandidate za najboljšo inovacijo 2024.

Predstavljamo vam 14 inovativnih primerov, ki bodo 2. oktobra na 16. Inovaciji energetike ’24 kandidirali za ugleden naziv »najboljša inovacija 2024« po mnenju udeležencev in komisije programskega sveta. Inovacija energetike ’24 je vodilno srečanje deležnikov iz energetike in industrije, ki vas že 16. leto zapored seznanja z najbolj naprednimi in obetavnimi rešitvami v panogi. Cilj tekmovanja za najboljši inovativni primer na področju energetike je spodbujanje in promocija inovativnih pristopov za zeleno energijo. V letošnje tekmovanje se je uvrstilo 14 primerov poslovnih in tehnoloških inovacij, ki se bodo pomerile za naziv Najboljša inovacija 2024.

O zmagovalni inovaciji glasuje programski svet in udeleženci srečanja Inovacija energetike, ki bo potekalo 2. oktobra 2024 na Brdu pri Kranju. Zato se udeležite vodilnega srečanja in oddajte svoj glas!

Inovatorji bodo svoje primere predstavili na dveh panelih Baterijski sistemi, napovedi proizvodnje, nove tehnologije in Prilagajanje odjema in poslovne inovacije. Tri zmagovalne inovacije bodo razglašene ob zaključku srečanja.

  Baterijski sistemi, napovedi proizvodnje, nove tehnologije

Napovedovanje proizvodnje iz sončnih elektrarn s pomočjo satelitskih slik in umetne inteligence, Miha Grabner, Predictive

Podjetje Predictive je razvilo platformo za napovedovanje v energetiki, ki temelji na uporabi različnih vrst vhodnih podatkov (satelitske slike, pametni števci, vremenski podatki in »sky-cameras«). Platforma omogoča tudi optimalno upravljanje s hranilniki. Njihova glavna inovacija je aplikacija za napovedovanje proizvodnje iz sončnih elektrarn s pomočjo globokega učenja in satelitskih slik. Aplikacijo je prva stranka začela uporabljati s 1. 1. 2024, delovanje v realnem času pa je možno spremljati tudi na portalu https://slovenija.solar/.

Izkoristek toplote iz parne turbine na nizkem nivoju v tehnološkem postopku koncentriranja taninskega ekstrakta, Samo Miroševič, Tanin Sevnica, d. d.

Samo Miroševič nas bo seznanil, kako je Tanin Sevnica v letošnjem letu uspešno implementiralo napredno tehnološko rešitev, ki podpira zeleni prehod. Po zaustavitvi dela proizvodnje so višek pare izkoristili za proizvodnjo električne energije iz lesne biomase. Preostalo toploto iz parne turbine na nizkem nivoju so uporabili v tehnološkem postopku koncentriranja taninskega ekstrakta, kar jim je omogočilo, da so celoten toplotni izkoristek postrojenja povečali na več kot 80 %. Za celoten sistem so pridobili tudi podporo za soproizvodnjo toplote in električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE).

Regulacija katodne zaščite plinovodov za odpravo napetostnih vplivov okolice, David Oszifcsin, Plinovodi

Pri zaščiti plinovodne infrastrukture uporabljamo predvsem sisteme aktivne katodne zaščite. Tako s pasivnim kot z aktivnim sistemom katodne zaščite mora biti zagotovljeno gibanje zaščitnega potenciala znotraj priporočenih mejnih vrednosti. Na delovanje sistema katodne zaščite imajo lahko lokalno vpliv tuji napetostno tokovni viri iz okolice, ki lahko občasno povzročajo blodeče tokove in odstopanja zaščitnih napetostnih potencialov. Z namenom odprave tovrstnih lokalnih vplivov so v podjetju razvili elektronski regulator zaščitnega potenciala, ki omeji ali odpravlja vplive okolice. Modul se zvezno prilagaja tujim napetostnim vplivom, ter tako omogoča optimalno katodno ščitenje plinovodne infrastrukture. Z dodatnimi regulacijskimi moduli bodo dosegli tako večjo prilagodljivost in optimalno delovanje sistema katodne zaščite kot nižjo porabo energije ter možnost prehoda na obnovljive vire energije.

Tehnološki postopek za obnovo EOL Li-ion celic, Boštjan Šimenc, Reusable Technologies

Tehnološki postopek Reusable Tachnologies rešuje problem odpadnih baterijskih sklopov ali celic. Večina Li-ion celic konča v obratih za reciklažo baterij, kjer baterije oz. celice zmeljejo in proizvedejo tako imenovano črno maso, iz katere lahko pridobijo redke kovine za ponovno proizvodnjo Li-ion celic. Postopek omogoča, da se 85 % celic pripravi za varno ponovno uporabo, preostalih 15 % pa pošljejo na reciklažo in proizvodnjo črne mase. Z vsako tako celico v nasprotju z novo baterijo znižamo ogljični odtis za 6.3 kg CO2 eq. S tem procesom se dodatno podaljša še življenjska doba in uporaba baterij. Trenutno glavni cilj predstavlja postavitev pilotne avtomatske linije za obnovo EOL Li-ion celic s kapaciteto do 10.000 celic na dan, s katero bi lahko upravljal samo en delavec. Naslednji korak pa predstavlja trženje te linije za obnovo celic po celotni Evropi.

Baterijski sistemi za shranjevanje energije: predstavitev izkušenj na podlagi realnega primera iz prakse, Nejc Štokelj, Kolektor Sisteh

Obnovljivi viri električne energije predvsem zaradi svoje narave nepredvidljivosti oz. nezanesljivosti v elektro energetski sistem vnašajo izzive za stabilnost omrežja kot tudi uravnavanje ponudbe in povpraševanja po energiji in posledično njeno ceno.

Njihov prispevek obravnava konkreten primer integriranega baterijskega hranilnika moči 6 MVA (kapacitete 8,8 MWh). Baterijski hranilnik je bil priključen v elektrodistribucijsko omrežje za potrebe nudenja sistemskih storitev, optimizacije delovanje sončnih elektrarn ter optimizacijo industrijskega odjema. Dosledno spremljanje in analiza parametrov delovanja baterijskega hranilnika nudi vpogled v ekonomsko in operativno uspešnost v različnih režimih obratovanja. Menijo, da njihove pridobljene izkušnje prinašajo dodaten vidik in hkrati spodbudo investitorjem za investiranja v tovrstne rešitve. 

Aktivne transformatorske postaje: Zajem in uporaba meritev na SN/NN transformatorskih postajah, Dejan Seršen, Exor Eti

Zaradi dodajanja novih razpršenih virov proizvodnje električne energije ter sprememb na odjemni strani, kjer prehajamo na zelene načine ogrevanja in mobilnosti, potrebujemo rešitev za učinkovitejše vodenje, obratovanje in načrtovanje razvoja distribucijskega omrežja.

Predstavnik Exor Eti bo na primeru mesta Karlskrona (Švedska) predstavil rešitev s programskimi produkti COPA-DATA, kjer je v dveh letih digitaliziranih 200 TP-jev za potrebe nadzora SN in NN omrežja.

Digitalne transformatorske postaje zagotavljajo izjemno stopnjo prilagodljivosti skupaj z večjo učinkovitostjo in zanesljivostjo, obenem pa zagotavljajo izboljšane zmogljivosti obveščanja, kar je prej veljalo za nedosegljivo. Prednost rešitve je v zmožnosti izmenjave informacij o stanju v realnem času, kar pospeši odkrivanje napak in izvajanje korektivnih ukrepov, hkrati pa zagotavljamo izboljšan sistem, varnost in nadzor kakovosti v vseh segmentih omrežne infrastrukture.

Prilagajanje odjema in poslovne inovacije

Industrijski sistem za prilagajanje odjema v večtarifnem obračunskem sistemu, mag. Igor Steiner, INEA

Obračunavanje omrežnine za elektriko se z oktobrom 2024 temeljito spreminja, kar bo slovenski industriji prineslo visoke dodatne stroške. Z namenom lažjega obvladovanja stroškov v novem 5-tarifnem sistemu, ki onemogoča ročno optimizacijo, so v rešitvi inGenious Flex razvili modul za avtomatsko prilagajanje odjema. Glede na cenovni signal, ki je v tem primeru statično ali dinamično določena cena moči in energije v določenem intervalu, sistem avtomatsko in vzajemno prilagaja odjem povezanih aktivnih odjemalcev. Tako se približuje cenovnemu optimumu znotraj omejitev proizvodnega procesa, ki je na ta način karseda nemoten.

S pomočjo napovedi odjema, narejenih na podlagi preteklih podatkov, sistem avtomatsko prepozna, kje je možno odjem odložiti v cenejši tarifni blok, modul na vodenem odjemalcu pa ta urnik tudi avtomatsko izvede. Uporabnik ima celosten pregled nad sistemom, vključno z vsemi energetskimi tokovi, napravami in izvedenimi prilagoditvami ter pregledom prihrankov. Sistem se samodejno prilagodi na aktualne spremembe v okolju in proizvodnji, možna pa je tudi ročna prilagoditev parametrov v realnem času.

Tehnično in tržno upravljanje v praksi, Klemen Kosovinc, Kolektor sETup in Sandro Abramović, SIJ

Energetska tranzicija prinaša za lastnike in upravljalce energetskih sredstev nove izzive, ki zahtevajo hitro prilagoditev novim okoliščinam. V ta namen je Kolektor sETup v letu 2022 vzpostavil strateško sodelovanje z Norveškim podjetjem Volue na področju tehnično-tržnega načrtovanja in upravljanja ter optimizacije različnih energetskih in industrijsko-proizvodnih sredstev z realno povezavo na energetske trge.

Njihova platforma za tehnično in tržno upravljanje tako lastnikom in upravljalcem energetskih sredstev omogoča, da se učinkovito in vsakodnevno odzivajo na spremenljivo povpraševanje glede na nihanje cen energije na trgu. Prav tako pa omogoča integracijo v že obstoječe sisteme za spremljanje porabe in proizvodnje energije, ki jo bodo spremljali v realnem času.

Kolektor sETup bo na primeru skupine SIJ pokazal, kako izgleda implementacija informacijskega sistema za spremljanje porabe električne energije v praksi, optimizacijo napovedi odjema električne energije in optimizacijo cene električne energije za celotno skupino SIJ.

Samooskrba z odkupom presežne energije, Monika Češnjevar, GEN-I

Po zaključku sheme NET metering so se pri odjemalcih pričeli pojavljati dvomi, ali se investicija v postavitev sončne elektrarne še izplača ali ne. V GEN-I so februarja kot prvi na trgu predstavili nov poslovni model, namenjen lastnikom sončnih elektrarn, ki se bodo v sistem samooskrbe registrirali po novi Uredbi o samooskrbi.

Nov model za samooskrbo je primeren za sončne elektrarne s hranilniki ali brez in omogoča odkup viškov električne energije v obliki dobropisa, s čimer odjemalci od svoje elektrarne dobijo največ. Zagotavlja ugodno ceno električne energije iz omrežja in konkurenčno ceno za odkup presežne proizvedene električne energije. Ko je vrednost viškov višja od stroška prevzete energije iz omrežja, se v obliki dobropisa prenese v naslednje mesece ali omogočimo enkrat letno izplačilo na bančni račun.

Dinamično upravljanje prožnosti odjema in generacije z uporabo NMS, Tomaž Dostal, Iskraemeco

Rešitev za upravljanje s prožnostjo odjema in generacije v sistemu distribucije električne energije, ki uporablja DDLM metodo upravljanja, koristi napredni merilni sistem (NMS) za opazovanje stanja omrežja in posredovanje kontrolnih informacij ter digitalni dvojček omrežja za ustrezno odzivanje in krmiljenje sistema.

Ključni in inovativni del rešitve je DDLM metoda upravljanja prožnosti. Za razliko od ostalih rešitev, ki temeljijo na centralnem krmiljenju in za to potrebujejo zelo natančen in posledično nestabilen model omrežja, kompleksne algoritme za izračun odjema/generacije na določeni točki ter zmogljiv komunikacijski sistem za prenos informacij, DDLM metoda deluje razpršeno in se izvaja na robu (»edge«) omrežja.

Napredni ceniki, Nuša Zidarn, GEN-I

Z inovacijo bo GEN-I gospodinjstvom ponudil novost na področju cenikov – prvič bo elektrika najcenejša sredi dneva, ne ponoči. Do sedaj smo poznali manjše razlike med višjo in manjšo tarifo, kar ni omogočalo večjih prihrankov. Z novim cenikom pa se razmerja med cenami povečujejo, kar uporabnikom omogoča, da prilagodijo svojo porabo in izkoristijo nižje cene sredi dneva, ko je največ sončne energije.

Ta sprememba bo predvsem primerna za gospodinjstva, ki lahko svojo porabo premaknejo izven jutranjih in večernih konic – na primer lastniki toplotnih črpalk, električnih avtomobilov in tisti, ki gospodinjske aparate uporabljajo čez dan. Prednosti so obojestranske: gospodinjstva lahko prihranijo, medtem ko GEN-I učinkoviteje upravlja viške energije, proizvedene čez dan. To je korak naprej pri izkoriščanju obnovljivih virov in hkrati izziv za ustaljene navade – ne ponoči, elektrika bo najcenejša podnevi, ko sveti sonce.

Prva globalna NFT tržnica za osebne elektrarne, Zoran Grubešić, SunContract

SunContract bo predstavil, kako v svojih storitvah združuje veriženje blokov, strokovno znanje o sončni energiji in NFT-je in kako je prvi na svetu so žetoniziral sončne panele. Gre za inovacijo, s katero odpirajo možnost za samooskrbo tudi tistim, ki nimajo možnosti priključitve sončne elektrarne.

Rešitev z NFT žetoni omogoča lastno virtualno elektrarno ( 1NFT = 1 panel), kot bi jo imeli na domači strehi, le brez skrbi glede vzdrževanja. Inovacija je primerna tudi za podjetja, ki si želijo zakupiti svoj obnovljivi vir energije za daljše časovno obdobje.

Z žetonizacijo sončnih panelov ponujajo trajnostno naložbo, ki neposredno prispeva k proizvodnji obnovljive energije, zmanjšuje ogljični odtis in spodbuja čistejše, bolj zeleno življenje. Ta model posameznikom omogoča lastništvo dela sončne elektrarne, kar krepi občutek skupnosti in skupne odgovornosti do planeta. Poleg tega demokratizira dostop do obnovljive energije, saj omogoča uporabnikom po vsem svetu, da izkoristijo sončno energijo ne glede na njihovo lokacijo.

nPPA: dolgoročni zakup električne energije z zamejeno ceno, Lev Prislan, GEN-I in Matej Simončič, GEN Energija

V skupini GEN so razvili dolgoročen produkt zakupa električne energije – jedrski PPA oziroma nPPA (nuclear Power Purchase Agreement). Produkt je dolgoročen strateški odgovor na izzive energetske krize, ki se je zgodila v preteklih letih.

Predlog produkta je izdan iz strani GEN energije, metodologija pa je plod sodelovanja med GEN in GEN-I. Gre za dva pomembna produkta, ki sta na slovenskem trgu novost in odjemalcem omogočata dolgoročno zaščito pred ekstremnim porastom cen ter dolgoročno  varno in zanesljivo oskrbo. Družbi GEN, ki večino energije pridobi iz Nuklearne elektrarne Krško pa zaščito pred ekstremnim padcem cen na trgu električne energije. Za gospodarstvo v Sloveniji bosta produkta zagotovila predvidljive stroške električne energije za naslednje obdobje petih let. Nenazadnje, tovrstni produkt prinaša koristi tudi državi, saj razbremenjujejo pritisk gospodarstva na državo za ukrepe blaženja energetske krize.

Prijazno vabljeni, da izveste več o aktualnih inovativnih primerih iz prve roke in oddate glas svojemu favoritu na dogodku, 2. oktobra.

Prijava na novice




*Polja, označena z zvezdico, so obvezna