Posvet o novi omrežnini 2024: ključne spremembe in prihodnji izzivi
Nova omrežnina, ki bo začela veljati 1. oktobra 2024, prinaša veliko spremembo za vse odjemalce elektrike v Sloveniji, vplivala pa bo tudi na distribucijska omrežja, industrijo in prihodnje investicije v energetsko infrastrukturo. Predstavljene so bile poslovne rešitve, ki so odjemalcem že na voljo za lažje prilagajanje odjema. V hitro spreminjajočem se energetskem okolju, kjer obnovljivi viri energije in decentralizirana proizvodnja pridobivajo na pomenu, mora tudi sistem omrežnin postati bolj prilagodljiv. Nova omrežnina tako spodbuja razvoj trajnostnih virov energije in uvajanje tehnologij, kot so pametna omrežja in napredne rešitve za odjemalce, kar bo ključnega pomena za prihodnjo stabilnost in zanesljivost elektroenergetskega sistema.
Pravična porazdelitev stroškov in povečanje učinkovite rabe energije
Direktorica Agencije za energijo mag. Duška Godina je uvodoma predstavila ključne cilje za spremembe, ki so pravičnejša razporeditev plačila stroškov omrežja med vse odjemalce glede na dejansko rabo, učinkovita raba in razvoj omrežij, spodbujanje digitalizacije in razvoja novih storitev, npr. prožnosti. Mag. David Batič, prav tako z Agencije za energijo, je izpostavil konkretne priložnosti za optimizacijo stroškov pri uporabi omrežja, medtem ko se je predstavnik Elesa, mag. Darko Kramar osredotočil na izzive novega tarifnega sistema. Ključni izziv vidi v ozaveščanju prebivalstva in v zavedanju, da zanesljiva oskrba z električno energijo, predvsem v omrežju s pretežnim deležem razpršenih obnovljivih virov, ni samoumevna in posledično za sabo nosi velike stroške. Uroš Blažica iz GIZ Distribucije električne energije je pojasnil, da so se ob uvajanju novega sistema distribucijska podjetja osredotočila na tri ključna področja, in sicer zagotavljanje kakovostnih podatkov, analitiko stanja, ozaveščanje in komunikacijo z odjemalci, pri čemer več vprašanj na to temo pričakujejo po 1. novembru, ko bodo začeli prihajati prvi računi za oktober.
Začnimo meriti učinke in spremljati odjemalce
V sklepni razpravi prvega dela posveta so udeleženci omizja pozdravili začetek novega načina obračunavanja omrežnine in dejali, da ta vendarle ne prinaša toliko novosti, da jih ne bi zmogli obvladati. Ob tem so opozorili, da gre pri vzpostavljanju novega omrežninskega modela za postopen razvoj in so potrebne možnosti za dodatne izboljšave, pri čemer pa je ključnega pomena, da ga končno začnemo izvajati in meriti njegove učinke. Sandi Kavalič je izpostavil, da je potrebno v še večji meri pri tem biti pozoren na odjemalce, ki poleg prilagajanja odjema cenam omrežnine zasledujejo optimalno rabo energije glede na gibanje tržnih cen same elektrike.
V drugem delu srečanja so sodelujoči predstavili prednosti in se posvetili praktičnim odprtim vprašanjem odjemalcev, povezanim z uvajanjem novega načina obračunavanja omrežnine.
Priložnosti odjemalcev in napredne rešitve
Vito Panič in ddr. Blaž Krese iz podjetja GEN-I, največjega dobavitelja električne energije v Sloveniji, sta predstavila številne priložnosti novega omrežninskega akta, ki jih omogočajo odjemalcem, kot so časovno prilagojen odjem z naprednimi tarifami cen električne energije, optimizacija stroška omrežnine, storitve upravljanja odjema in fleksibilnosti za optimizacijo stroškov, ki vključujejo tudi baterijske hranilnike. Matija Arh iz INEA je na primeru podjetja Miheu predstavil koncept aktivnega odjema v industriji, ki omogoča izboljšanje energetske učinkovitosti in zmanjšanje stroškov. Aktivni odjem vključuje prilagajanje porabe energije glede na cene in potrebe omrežja, pri čemer podjetja premikajo ali zmanjšujejo odjem v obdobjih višjih tarif in povečujejo odjem v času nižjih tarif. Tomaž Buh iz podjetja Reduxi (Amibit) je predstavil, kako njihov krmilnik in povezani sistemi uporabljajo umetno inteligenco za optimizacijo porabe energije in upravljanje različnih naprav, povezanih z elektroenergetskim omrežjem.
Na okrogli mizi z naslovom “Poslovne priložnosti odjemalcev in nove rešitve” so mag. David Batič iz Agencije za energijo, Peter Kosin iz Ineje, Rok Crkvenčič iz podjetja NGEN in Aleš Nastran iz Reduxi (Amibit), seznanili udeležence z novostmi na področju naprednih energetskih rešitev ki že podpirajo odjemalce pri optimizaciji rabe omrežij in energije. Peter Kosin iz INEA je poudaril, da ne gre pri omrežnini le za prihranek posameznih poslovnih subjektov, temveč tudi za to, kako se bodo prilagajali svojim dnevnim načrtom v luči energetskih sprememb in digitalizacije, pri čemer je avtomatizacija ključnega pomena. Aleš Nastran iz Reduxi (Amibit) je poudaril pomen zbiranja podatkov za oceno možnosti prihrankov pri končnem računu. Nastran je izpostavil, da morajo uporabniki v novem načinu obračunavanja omrežnine zase poiskati pozitivne vidike. S tem bi lahko našli način, kako optimizirati svoje stroške in izkoristiti prednosti, ki jih prinaša nov sistem obračunavanja.
Okrogla miza je tako razkrila, da nova ureditev in spremembe v obračunavanju omrežnine prinašajo številne izzive, a hkrati tudi veliko priložnosti za optimizacijo porabe energije, boljše poslovanje in trajnostni razvoj. Sodelovanje med različnimi deležniki, prilagoditev novim tehnologijam in metodologijam bodo pomembni za uspešno energetsko tranzicijo.
Zakaj so inovacije ključne
Nova omrežnina je le eden izmed korakov na poti k celoviti preobrazbi energetskega sektorja in industrije v Sloveniji v trajnostnega. Na prihajajočem vodilnem energetskem dogodku Inovacija energetike ’24, ki bo potekal 2. oktobra 2024 na Brdu pri Kranju, se boste s pomočjo mednarodnih strokovnjakov seznanili s trendi prihodnosti zelene energetike in novostmi tehnologij prilagajanja odjema, baterijskega shranjevanja energije (BESS), digitalizacije, povezovanja sektorjev, ki so ključne za prilagajanje pospešenim spremembam zelene energetike in vaš poslovni uspeh.