Ključne spremembe v energetski zakonodaji 2025: Pripravite se na prihodnost!
Jubilejni 15. Vrh energetikov in pravnikov je letos postregel s ključnimi novostmi na področju energetske zakonodaje, ki čakajo Slovenijo in EU v letu 2025. Dogodek je ponudil vpogled v zakonodajne spremembe, ki bodo oblikovale našo energetsko prihodnost, pospešile zeleni prehod in izboljšale zaščito potrošnikov.
Kaj prinaša energetska zakonodaja v letu 2025?
Ključne spremembe za zeleni prehod: Slovenija na poti k trajnostni energetski prihodnosti
Slovenija se v letu 2025 pripravlja na uvedbo ključnih evropskih direktiv za zeleni prehod. Minister za okolje in energijo, mag. Bojan Kumer, je izpostavil nove subvencije in spodbude za trajnostne projekte, kot je bioplin, ter poudaril, da so inovativne rešitve in digitalizacija ključne za dosego ambicioznih ciljev. Slovenija je že vodilna pri rasti sončne energije, vendar ambicije segajo še dlje – državo čakajo številni izzivi in priložnosti na poti do trajnostne energetske prihodnosti.
ZOEE prinaša novosti za prožno priključitev in souporabo energije
Prihajajoče spremembe v Zakonu o oskrbi z električno energijo (ZOEE) prinašajo pomembne novosti, ki bodo vplivale na dobavo in uporabo elektrike. Kot je pojasnil mag. Urban Prelog z Ministrstva za okolje, podnebje in prostor, zakonodajni predlog vključuje določbe novih EU direktiv ter uvaja 12 ključnih sprememb. Te vključujejo pravico odjemalcev do pogodbeno dogovorjene souporabe energije, novosti na področju prožne priključitve, zasilne oskrbe ob propadu dobavitelja ter podporo za e-mobilnost v elektroenergetskem omrežju.
Novosti ZURE: Višji cilji energetske učinkovitosti in nove zahteve
Mag. Erik Potočar je predstavil predlog Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE), ki prinaša višje cilje energetske učinkovitosti ter širše obveznosti na področju javnih prenov, zelenega naročanja in okoljske zasnove izdelkov. Zakon uvaja načelo “energijska učinkovitost na prvem mestu”, zahteva večje letne prihranke energije, energetske preglede ter zaščito ranljivih odjemalcev. Predvideva tudi brezemisijske stavbe, nov načrt prenove in dodatne zahteve za polnilno infrastrukturo ter energetske izkaznice.
Nov cilj za obnovljive vire energije v EU in Sloveniji
Novi cilj Direktive EU 2023/2413 (RED III) je povečati delež energije iz obnovljivih virov v EU na 42,5 %, kar bo pomagalo pri prehodu na trajnostno energijo in zmanjšalo odvisnost od ruskih fosilnih goriv. Dr. Tomislav Tkalec je pojasnil, da bo Slovenija do leta 2030 povečala svoj cilj za obnovljive vire z 27 % na 33 %, kar bo vključeno v Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN). Ta cilj bo uveljavljen z novimi spremembami ZSROVE in ZUNPEOVE zakonodaje.
Slovenija kot aktivna članica pri oblikovanju evropskega energetskega prava
Dr. Damjan Kukovec, sodnik Splošnega sodišča EU, je izpostavil pomembnost aktivne vloge Slovenije pri oblikovanju evropskega energetskega prava. Energetika je ključna za povezovanje vsakdanjega življenja, gospodarstva in politike v EU. EU energetsko pravo zagotavlja usklajeno regulacijo in napredek na področju energetske neodvisnosti, saj deluje neodvisno od nacionalnih sistemov. Sodišče EU (SEU) zagotavlja pravilno razlago evropskih pogodb in ima ključno vlogo pri oblikovanju energetskih politik.
Pravniki in energetski sektor – ključ za prihodnost
Na omizju, kjer so sodelovali Maks Helbl, dr. Damjan Kukovec kot govorca in Mojca Černelč Koprivnikar kot moderatorka, je Kukovec poudaril, da energetski sektor ponuja številne priložnosti za razvoj, predvsem zaradi globalnih sprememb. Slovenija ima veliko znanja, ki sega onkraj meja, zato je pomembno, da gledamo širše in svoje znanje vključujemo v mednarodne projekte. Maks Helbl, predsednik uprave GEN-I pa je izpostavil, da so pravniki danes ključni povezovalni člen med pravnim, tehničnim in poslovnim svetom. V preteklosti so imeli bolj specializirano vlogo, danes pa sodelujejo pri vseh fazah razvoja novih poslovnih modelov. Sodelovanje med pravniki in energetskimi strokovnjaki omogoča prilagodljivost na spreminjajoče se tržne zahteve ter podpira trajnostni razvoj, ki je osrednji cilj energetske preobrazbe v EU.
Energetsko pravo in varstvo potrošnikov: Izzivi in pričakovanja
Energetsko pravo je tesno povezano z varstvom potrošnikov, zlasti pri vprašanjih zviševanja cen energentov. Rast cen je povečala skrb glede enostranskega zviševanja cen s strani dobaviteljev, kar vpliva na potrošnike. Mag. Jure Levovnik iz Odvetniške pisarne Jadek&Pensa opozarja, da morajo biti spremembe v energetiki skladne z zakonodajo, ki ščiti potrošnike. Zveza potrošnikov Slovenije pričakuje večjo preglednost, skladnost s predpisi in možnost kolektivnih tožb za zaščito potrošnikov.
Regulatorna stabilnost in prihodnost energetskih naložb
Mag. Saša Podlogar Žnidaršič iz HSE poudarja pomembnost energetske politike EU v času globalnih sprememb. Slovenija mora aktivno spremljati zakonodajo in sodelovati pri oblikovanju politik za trajnostno energetsko prihodnost. Ključna vprašanja pa ostajata: Kdaj lahko investitorji pričakujejo regulatorno stabilnost za ključne naložbe in kdaj bomo prešli od ovir k rešitvam?
Priložnost, da izkoristite energetske zakonodajne spremembe leta 2025, je pred vrati!