Energetika in pravo ’24
15. Vrh energetikov in pravnikov
Nova energetska zakonodaja v praksi
Katere so ključne novosti energetske zakonodaje za leto 2025?
Vabimo vas na jubilejni 15. Vrh energetikov in pravnikov 24, kjer boste med prvimi seznanjeni s ključnimi spremembami energetske zakonodaje za leto 2025. Na vodilnem dogodku za energetsko pravo v Sloveniji boste izvedeli več o najnovejših primerih in predpisih, vključno z:
• aktualnimi primeri sodišča EU na področju energetike,
• novostmi Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE),
• pravnimi spremembami na področju obnovljivih virov energije (ZSROVE in ZUNPEOVE),
• novim Zakonom o učinkoviti rabi energije (ZURE),
• in praktičnimi primeri, kot so vplivi prava EU na odnose med dobavitelji in odjemalci (npr. možnosti množičnih tožb) ter pravne novosti glede hranilnikov energije.
Med predavatelji boste srečali ugledne strokovnjake, kot so minister mag. Bojan Kumer, MOPE, dr. Damjan Kukovec, sodnik pri Splošnem sodišču EU, in Maks Helbl, predsednik uprave GEN-I.
Dogodek je nepogrešljiv za vse energetike in pravnike, ki želite biti korak pred konkurenco ter izkoristiti poslovne priložnosti, ki jih prinašajo nove zakonodajne spremembe. Več o govorcih in programu najdete spodaj. Vabljeni, da izkoristite zadnjo cenejšo prijavo.
Pridružite se nam in bodite pravočasno pripravljeni na izzive in priložnosti, ki jih prinaša leto 2025!
attendees at our events
years of experience
events
GOVORCI
mag. Bojan Kumer, minister, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
Mag. Bojan Kumer, MBA, je diplomirani in magistrirani elektroinženir ter ima MBA iz ljubljanske Ekonomske fakultete. Poklicno pot je začel leta 2001 pri Elektro Celje, nato pa v GEN-I razvil mednarodno poslovanje in okrepil prodajo ključnim kupcem. Leta 2013 je postal državni sekretar za energetiko, leta 2014 pa direktor Elektro energije, kjer je podjetje preoblikoval v dobičkonosno enoto. Kasneje je ponovno služil kot državni sekretar in sodeloval pri oblikovanju Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Leta 2022 je postal minister za infrastrukturo, nato pa leta 2023 prevzel vodenje novega Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
dr. Damjan Kukovec, sodnik Splošnega sodišča Evropske unije, Luksemburg
Damjan Kukovec se je rodil leta 1977 v Ljubljani in leta 2001 diplomiral iz prava na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, leta 2002 pa magistriral iz prava na Harvard Law School (ZDA). Na tej univerzi je tudi doktoriral in leta 2015 zagovarjal doktorsko disertacijo.
Damjan Kukovec je svojo poklicno pot začel kot sodniški pripravnik na Višjem sodišču v Ljubljani, nato se je kot pravnik pridružil Sodišču v Sierra Leone ter zatem slovenskemu Ustavnemu sodišču. Leta 2005 se je kot pravni svetovalec pridružil Sodišču Evropske unije, nato pa se je med letoma 2006 in 2018 zaposlil v pravni službi Evropske komisije.
Kukovec je avtor številnih publikacij s področja prava EU. Redno predava na univerzah po vsem svetu. Leta 2022 je bil imenovan za sodnika Splošnega sodišča.
dr. Tomislav Tkalec, vodja Sektorja za obnovljive vire energije, MOPE
Tomislav Tkalec je vodja Sektorja za obnovljive vire energije na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Ima več kot 10 letne izkušnje dela na temah obnovljivih virov energije, skupnostnih OVE projektov, decentralizacije proizvodnje električne energije in tudi učinkovite rabe energije, energetske revščine, energetskih politik, participativnih procesov, politične ekologije ter dela na evropskih projektih. Doktoriral je v sklopu programa Varstvo okolja na Univerzi v Ljubljani.
mag. Erik Potočar, vodja sektorja za politiko učinkovite rabe energije na Direktoratu za energijo, MOPE
Mag. Erik Potočar je diplomiral na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani in pridobil naziv univerzitetni diplomirani inženir strojništva ter magistriral na Fakulteti za strojništvo na področju vetrnih turbin. Svojo profesionalno pot je začel v gospodarstvu, od leta 2002 pa v državni upravi na Ministrstvu za znanost in tehnologijo na področju raziskav in razvoja. Trenutno je zaposlen kot vodja sektorja za politiko učinkovite rabe energije na Direktoratu za energijo, na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
mag. Jure Levovnik, starejši partner, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa
Jure Levovnik je starejši partner v Odvetniški pisarni Jadek & Pensa. Poleg bogatih izkušenj z zastopanjem domačih in tujih strank v kompleksnih gospodarskih sporih in mednarodnih arbitražah, se specializira za področje energetike in elektronskih komunikacij. Redno svetuje akterjem na področju energetike glede pogodbenih, regulatornih in drugih vprašanj. Med drugim je član upravnega odbora združenja Association of European Energy and Climate Lawyers, vodilnega mednarodnega združenja pravnih svetovalcev na področju energetskega in okoljskega prava ter infrastrukturnih projektov.
mag. Saša Podlogar Žnidaršič, vodja Službe za energetske politike in EU zadeve, HSE
Mag. Saša Podlogar Žnidaršič je že skoraj 20 let zaposlena v energetiki. Večino tega časa, v zadnjih letih kot vodja Službe za energetske politike in EU zadeve, se je z ukvarjala z vplivi in izzivi nacionalne in evropske energetske zakonodaje ter strategij z vidika največjega proizvajalca in prodajalca električne energije iz lastnih, domačih virov na veleprodajnem trgu v Sloveniji ter največjega slovenskega proizvajalca električne energije iz obnovljivih virov – skupine HSE.
Maks Helbl, predsednik uprave GEN-I
Maks Helbl je leta 2001 diplomiral s temo liberalizacije trgov z električno energijo. Ob specializaciji na področju gospodarskega in korporativnega prava se je leta 2007 zaposlil v družbi GEN-I kot pravnik, specializiran za področje trgovanja in prodaje električne energije. Odgovoren je bil za vzpostavitev mednarodne trgovalne infrastrukture, ki danes deluje na 24 nacionalnih trgih v Evropi. Že v prvem letu je prevzel vodenje pravne službe GEN-I, leta 2017 pa je postal direktor celotnega pravnega področja. Bil je odgovorni nosilec razvoja pravnega področja družbe in odgovoren za korporativno upravljanje Skupine GEN-I. Pod njegovim vodstvom so bili izpeljani ključni strateški projekti tako s pravnega področja kot področja regulative in skladnosti poslovanja v domačem in mednarodnem okolju. Februarja 2023 je postal predsednik uprave družbe GEN-I, največjega slovenskega dobavitelja električne energije in enega od vodilnih trgovcev v regiji.
mag. Urban Prelog, sekretar, Sektor za oskrbo z energijo na Direktoratu za energijo, MOPE
Mag. Urban Prelog je leta 1990 diplomiral na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Ljubljani. Leta 1997 je na isti fakulteti, smer elektroenergetski sistemi, končal magistrski študij. V letih 1990–2002 je bil zaposlen v IBE, d.d, svetovanje, projektiranje, in inženiring, na Elektroinštitutu Milan Vidmar, na Oddelku za vodenje in delovanje elektroenergetskih sistemov, na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Ljubljani, v Laboratoriju za elektroenergetske sisteme. Leta 2002 se je zaposlil kot svetovalec vlade na Ministrstvu za okolje, prostor in energetiko, na Uradu za energijo. To delo opravlja še danes kot sekretar na Direktoratu za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo. Deluje na naslednjih področjih: zakonski okvir oskrbe z elektriko, trg z elektriko, javne službe na področju oskrbe z elektriko, mednarodno sodelovanje na področju oskrbe z elektriko.
Mojca Černelč Koprivnikar, moderatorka, Prosperia
Ustvarjalka in voditeljica številnih naprednih in inovativnih strokovnih dogodkov ter omizij, predavateljica in strokovnjakinja za energetiko ter ustanoviteljica in direktorica podjetja Prosperia. Verjame v ustvarjalno moč inovativnosti in rasti posameznikov ter organizacij z naprednimi strokovnimi dialogi in povezovanji.
PROGRAM
Za novosti se prijavite na e-novice, sledite nam na LinkedInu.
08.15
Registracija in sprejem udeležencev
09.00
PRILOŽNOSTI ZAKONODAJE V LETU 2025
Moderatorka 15. Vrha energetikov in pravnikov, Mojca Černelč Koprivnikar, Prosperia
Pogovor z ministrom o ključnih novostih energetske zakonodaje za 2025,
mag. Bojan Kumer, MOPE
09.35
MEDNARODNA EU PRAKSA
Aktualni energetsko-pravni primeri Sodišča pri EU in trendi,
Damjan Kukovec, sodnik, Splošno sodišče pri Evropski uniji, Luxemburg
09.50
NOVA ENERGETSKA ZAKONODAJA ZA 2025
Novosti zakona o oskrbi z električno energijo,
mag. Urban Prelog, MOPE
• Pravica do souporabe energije
• Možnost prožne priključitve
• Pravica odjemalcev do pogodbe s fiksno ceno
• Obvladovanje tveganja dobaviteljev
Izzivi novega Zakona o energetski učinkovitosti (ZURE),
mag. Erik Potočar, MOPE
• Daljinski sistemi – kakšni bodo morali biti po novem
• Energijska učinkovitost na prvem mestu
• Povečevanje letne obveznosti prihrankov energije in posebne obveznosti za podatkovne
centre
• Krepitev vloge potrošnikov zaščite ranljivih odjemalcev
Implementacija nove Direktive o spodbujanju energije iz obnovljivih virov
(Direktiva RED III),
dr. Tomislav Tkalec, MOPE
• Novosti in skrajšanja glede postopkov izdaje dovoljenj za postavitev naprav na obnovljive vire
• Območja za pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije
• OVE v industriji
• OVE v prometu
11.30
Odmor za mreženje udeležencev ob pogostitvi
12.10
VIZIJA ENERGETSKEGA PRAVA: POSLOVNE PRILOŽNOSTI ZA PRAVNIKE
IN ENERGETIKE V EU
Omizje
• dr. Damjan Kukovec, sodnik, Splošno sodišče pri Evropski uniji, Luxemburg
• Maks Helbl, predsednik uprave, GEN-I
13.10
PRIMERI IZ PRAKSE IN PRAVNI IZZIVI
Vpliv prava EU na razmerja med dobavitelji in končnimi odjemalci: kolektivne tožbe na obzorju?,
mag. Jure Levovnik, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa
Prenova energetske zakonodaje – od ovir k priložnostim?,
mag. Saša Podlogar Žnidaršič, HSE
• Vidiki proizvajalca, dobavitelja in investitorja: pospešitev umeščanja v prostor, domneva prevlade,
pomen hranilnikov in nove spodbude.
• Pogled naprej – kje je regulatorna stabilnost? (Načrti nove Evropske komisije na področju
energetske zakonodaje).
OMIZJE
Kako se pripraviti na 2025 in vizija za naprej?,
mag. Jure Levovnik, Odvetniška pisarna Jadek & Pensa
mag. Saša Podlogar Žnidaršič, HSE
14.30
Zaključek 15. Vrha energetikov in pravnikov ‘24 ob mreženju
* Organizator si pridržuje pravico do sprememb.
Zakaj je vaša udeležba pomembna?
Ker prav nova energetsko-podnebna zakonodaja na področju oskrbe v veliki meri diktira vaše poslovne priložnost in izzive, se bostne na edinstvenem pravno-energetskem dogodku z izmenjavo strokovnih mnenj in izkušenj z vodilnimi pravnimi in energetskimi strokovnjaki učinkovito seznanili z njenimi praktičnimi vidiki in se pravočasno pripravili na 2025.