Energetika in okolje ’22
25. maj, Brdo pri Kranju
Udeležite se zelo aktualnega Vrha zelene energetike, ki vas seznanja z novostmi pospeševanja zelene transformacije in uvajanja obnovljivih virov energije v spremenjenih okoliščinah ene največjih energetskih (in dobavnih) kriz v EU:
Evropska komisija je 18. maja objavila nov načrt ukrepov REPowerEU.
Vplival bo na industrijo in vse deležnike energetike, ki bodo morali nadomestiti fosilna goriva.
Razloga sta dva: zaradi odprave odvisnosti EU od ruskih fosilnih goriv, ki stanejo skoraj 100 milijard evrov letno, in reševanja podnebne krize se z ukrepi iz načrta REPowerEU odzovemo na ta cilj s prihranki energije, diverzifikacijo oskrbe z energijo ter pospešenim uvajanjem energije iz obnovljivih virov, da bi nadomestili fosilna goriva v domovih, industriji in proizvodnji električne energije.
Pripravite se pravočasno in se seznanite z novostmi za letošnjo jesen in 2023 na prvem dogodku, ki že naslavlja tudi REPowerEU, zeleno naložbeništvo, ESG, ki radikalno spreminja naše poslovanje, primere uvajanja OVE, s pomočjo kar 20 vodilnih domačih in mednarodnih strokovnjakov. Pridružila se nam bo tudi vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, dr. Jerneja Jug Jerše.
Vrh zelene energetike je namenjen voditeljem iz energetike in gospodarstva, menedžerjem, energetskim in okoljskim strokovnjakom ter vsem, ki se zavedajo nujnosti zelenega prehoda, uvajanja obnovljivih virov energije in večanja neodvisnosti, še zlasti v času radikalnih novih geopolitičnih razmer v Evropi po začetku ukrajinsko-ruske vojne.
Ne zamudite zelene prihodnosti. Udeležite se Vrha zelene energetike in se prijavite s klikom na gumb spodaj.
NOVO: Pridobite 2 kreditni točki: pooblaščeni in nadzorni inženirji kot člani IZS za udeležbo na seminarju pridobijo 2 kreditni točki iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev. Po dogodku prejmete ustrezno potrdilo. Pri prijavi pod opombo navedite »IZS«.
POKROVITELJI
Pokrovitelj:

Strokovni partner:

Mali pokrovitelj:

Mali partner:

Mali partner:

GOVORCI

mag. Tomislav Čorak, MBA, Boston Consulting Group
Njegovi naročniki so organizacije v zasebni in v javni lasti v jugovzhodni in osrednji Evropi. Specializiran je za področje energetike in je odgovoren za naftni sektor v Vzhodni in Osrednji Evropi. Pokriva tudi področje novih tehnologij v povezavi z energetsko tranzicijo ter področje operativne učinkovitosti.
Preden se je pridružil BCG, je bil direktor v podjetju Kearney in svetovalec za implementacijo SAP.
Je magister elektrotehnike (Univerza v Zagrebu) in magister menedžmenta (IEDC Poslovna šola Bled).

dr. Marta Svoljšak Jerman, Petrol
Od marca 2006 deluje kor direktorica področja Trajnostni razvoj, kakovost in varnost (TRKV), ki pokriva procese varnosti, ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti blaga in storitev ter zagotavljaje tehnične skladnosti.
S sodelavci skrbi za oblikovanje metodologije trajnostnega razvoja in za interno osveščanje o pomembnosti in prvinah trajnostnega razvoja v luči strateških zavez Petrola. V ravnotežju z alternativnimi oblikami energentov v prometu s sodelavci skrbi za inovativne rešitve na področju zagotavljanja skladnosti zmanjševanja emisij TPG z rabo fosilnih goriv v prometu in zagotavljanju prihrankov pri končnih uporabnikih. Je članica številnih delovnih teles različnih združenj, ki so pomembni sogovorniki ministrstev. V obdobju intenzivnega spreminjanja družbe, skrbi, da je delo opravljeno skladno z najnovejšimi spoznanji stroke in po najvišjih etičnih standardih.

Uroš Blažica, GIZ DEE in Elektro Primorska
Elektro Primorska vodi od leta 2012. Poklicne izkušnje si je večinoma nabiral v komerciali in marketingu oziroma prodaji, čeprav je po osnovni izobrazbi diplomirani inženir elektrotehnik – elektronik. Po končanem študiju se je zaposlil v Adria avtu v Novi Gorici in nato še dobro desetletje delal v podružnici British Petroliuma, kjer je pridobil večino znanja s področja marketinga in prodaje. Po nabiranju izkušenj v prodajni mreži v Sloveniji in širše je nato nekaj časa delal kot vodja razvoja vzhajajočih trgov Vzhodne Evrope in sodeloval pri razvoju prodajne mreže v Južni Evropi. Po odprtju podjetja v Srbiji je bil nekaj časa tudi direktor tega podjetja. Iz naftne industrije je prešel k Telekomu Slovenija, kjer je sprva delal kot vodja poslovne enote v Novi Gorici, in nato še nekaj let kot direktor prodaje. Po združitvi Telekoma in Mobitela je prevzel vodenje segmenta ključnih kupcev, njegov zadnji večji projekt pred prihodom v Elektro Primorsko pa je bil gradnja brezžičnega omrežja v Ljubljani.

mag. Aleksander Mervar, ELES
Direktor družbe ELES, d. o. o., je številna in raznolika znanja ter delovne izkušnje pridobil z zaposlitvijo na vodilnih delovnih mestih več velikih slovenskih družb. Je soustanovitelj podjetja Gen-I. Bil je predsednik Društva ekonomistov elektrogospodarstva in premogovništva Slovenije, član predsedstva WEC za JV Evropo in podpredsednik komisije za vrednotenje premoženja slovenske elektroenergetike. Bil je član številnih nadzornih svetov večjih slovenskih družb, med drugim predsednik NS Geoplin in Geoplin plinovodi, Plinovodi in podpredsednik NS SOD, d. d. Trenutno opravlja funkcije predsednika kadrovske komisije NS KAD, podpredsednika akreditacijske komisije NS KAD, člana revizijske komisije NS KAD, d. d., člana NS Slovenske železnice, d. o. o., in predsednika revizijske komisije NS SŽ. Je imetnik certifikata Združenja nadzornikov Slovenije.

dr. Jerneja Jug Jerse, Evropska komisija
Je vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji. Večino izkušenj v svoji karieri je pridobila v Bruslju. Pred prevzemom vodenja Predstavništva je vodila enoto v Generalnem direktoratu za podporo strukturnim reformam (DG REFORM), pristojno za upravljanje prihodkov in javnih financ. Od leta 2016 je bila na Službi za podporo strukturnim reformam (SRSS) zadolžena za koordinacijski mehanizem za tehnično pomoč, kot pomočnica vodje enote pa je bila odgovorna tudi za evalvacijo ter TAIEX. Od leta 2018 je koordinirala tudi tehnično pomoč Sloveniji.
Med letoma 2013 in 2016 je delovala v Generalnem direktoratu za gospodarske in finančne zadeve (DG ECFIN), kjer se je ukvarjala s poglabljanjem ekonomske in monetarne unije, medinstitucionalnimi zadevami ter z odnosi z mednarodnimi organizacijami (OECD, IMF). Med letoma 2005 in 2013 je na Generalnem direktoratu za notranji trg (DG MARKT) delala na področju poslovnih storitev in avtorskega prava.

mag. Erik Potočar, Ministrstvo za infrastrukturo

mag. Boštjan Pišotek, HESS

mag. Saša Podlogar Žnidaršič, HSE
ima dolgoletne izkušnje v energetskem sektorju in več kot 15 let izkušenj na področju evropskih zadev in evropskega prava.
V HSE je zaposlena od leta 2005. Najprej kot sodelavka za mednarodne odnose danes pa kot vodja Službe za energetske politike in EU zadeve, ki ima skupaj 4 zaposlene. Vzpostavila je sistem zagovarjanja interesov podjetja v okviru priprave nove relevantne zakonodaje in strateških dokumentov na nacionalni in EU ravni, ki vplivajo na poslovanje podjetja. V tem okviru podrobno pozna energetsko in okoljsko zakonodajo ter strategije na nacionalni in EU ravni in delovanje energetskega trga ter tesno sodeluje z nacionalnimi institucijami in evropskimi združenji, ki se ukvarjajo s pripravo in razvojem energetske zakonodaje.

Bogdan Barbič, HESS

mag. Jože Bajuk, Petrol
Od leta 2020 je član uprave Petrola, odgovoren za področje Energija, rešitve, logistika in operativno poslovanje. Po univerzitetni diplomi iz prava se je leta 1998 zaposlil v podjetju Socius d.d. kot vodja projektov. Leta 2004 je magistriral iz sociologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Leta 2007 je postal regionalni direktor v skupini Sportina. Med leti 2008 in 2010 je bil vodja pravne službe v družbi Poteza skupina d.d.. Med leti 2010 in 2012 je bil vodja pravne službe v družbi PDP d.d.. Od julija 2012 do marca 2020 je bil zaposlen v podjetju Interenergo d.o.o. kot prokurist družbe, direktor investicij, proizvodnje in vzdrževanja ter regionalni direktor.
Od leta 2005 dalje je redni predavatelj Združenja članov sveta delavcev. Njegova bibliografija obsega 17 člankov in knjig, ki jih je objavil med leti 1997 in 2009. V obdobju med leti 2003 in 2015 je deloval kot član ali predsednik v različnih nadzornih svetih.

dr. Dejan Paravan, GEN-I

dr. Marko Topič, Fakulteta za elektrotehniko, UL

mag. Boris Kupec, GIZ DEE in Elektro Celje

Blaž Košorok, Skupina GEN
V aprilu 2022 je nastopil štiriletni mandat na mestu generalnega direktorja GEN energije d. o. o.

Aleš Pučnik, Windex
Uspešna realizacija: 2. vetrne elektrarne v Sloveniji (MVE Razdrto – pod Nanosom).
Sedanjost in prihodnost: Po letih izkušenj je ustvaril posodobljen koncept izkoriščanja vetra (Windex d. o. o.), za lažje umeščanje v prostor in večjo sprejemljivost vetrnega izkoriščanja pri nas.

dr. Tomaž Žagar, Skupina GEN
Dr. Tomaž Žagar je univerzitetni diplomirani inženir fizike in doktor znanosti s področja jedrske energetike. Je predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, profesor jedrske energetike in trajnostnega razvoja na Fakulteti za energetiko Univerze v Mariboru, zaposlen v GEN energiji, d. o. o.

Mojca Markizeti, Iskraemeco
Že sedmo leto dela kot vodja trajnostnega razvoja in regulative v globalnem podjetju Iskraemeco, d.d, kjer je strateški partner vodstvu podjetja. Iskraemeco, se ukvarja s pametnim merjenjem in rešitvami energetskega managementa in je pomemben akter v kontekstu zelene in digitalne preobrazbe energetike. Za svoje inovacije in aktivnosti na področju trajnostnega razvoja in ESG je podjetje prejelo številna mednarodna priznanja in uživa mednarodni ugled.

Marjan Eberlinc, Plinovodi
Je direktor družbe Plinovodi in od leta 2010 predsednik Energetske zbornice Slovenije. Diplomiral je na Fakulteti za strojništvo in se nato zaposlil v inženirski družbi Rudis, kjer je delal na vodilnih delovnih mestih in na področju energetskih projektov doma in v tujini. Januarja 2000 je v družbi Geoplin prevzel mesto direktorja tehničnega sektorja. V letu 2003 je postal namestnik glavnega direktorja in član uprave, nato pa je leta 2005 postal direktor družbe Geoplin plinovodi, ki se je kasneje preimenovala v družbo Plinovodi.

Sandi Ritlop, DEM
Sandi Ritlop, univ. dipl. inž. str. je zaposlen na DEM in se ukvarja z vodenjem umeščanja v prostor projektov proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov.

Mojca Černelč Koprivnikar, moderatorka, Prosperia
Ustvarjalka in voditeljica številnih naprednih in inovativnih strokovnih dogodkov ter omizij, predavateljica in strokovnjakinja za energetiko ter ustanoviteljica in direktorica podjetja Prosperia. Verjame v ustvarjalno moč inovativnosti in rasti posameznikov ter organizacij z naprednimi strokovnimi dialogi in povezovanji.
PROGRAM
08.15
Registracija in sprejem udeležencev
09.00
DANAŠNJI IZZIVI ENERGENTOV IN ZELENI PREHOD
Moderatorka: Mojca Černelč Koprivnikar, Prosperia
REPowerEU pospešuje zeleni prehod, uvodni nagovor,
dr. Jerneja Jug Jerše, Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji
IZZIV V kaj so investitorji v energetiki danes pripravljeni vlagati svoj denar? (učinki največje
energetske krize, danes zrele tehnologije in poslovni modeli za zeleno transformacijo)
mag. Tomislav Čorak, Boston Consulting Group
Omrežje in priklopi na omrežje. Kje so resnični problemi, kako veliki so, kakšni so
potrebni ukrepi?,
mag. Boris Kupec, GIZ DEE in Elektro Celje
PREMIERNO Strategija razvoja elektroenergetsko-podnebnega sistema Slovenije
do leta 2050,
delovna skupina SAZU, poročevalec dr. Dejan Paravan, GEN-I
Interaktivna razprava Samooskrba, fotovoltaika in kaj še?
Govorca: dr. Marko Topič, FE UL, dr. Dejan Paravan, GEN-I
11.15
Odmor za mreženje ob pogostitvi
12.00
REPowerEU IN OVE
REPowerEU in novosti OVE,
mag. Erik Potočar, Ministrstvo za infrastrukturo
Premagovanje ovir pri projektih OVE dobiva EU pospešek,
mag. Saša Podlogar Žnidaršič, HSE
12.45
BREZOGLJIČNE ENERGETSKE REŠITVE ZA PRIHODNOST
Strateški pomen vodika pri energetski tranziciji Slovenije,
mag. Boštjan Pišotek, HESS
Izzivi postavitve vetrnih elektrarn v Sloveniji,
Sandi Ritlop, DEM
Nova prihodnost za izrabo vetra,
Aleš Pučnik, Windex
Sodobne jedrske elektrarne in mali jedrski reaktorji,
dr. Tomaž Žagar, Skupina GEN
13.40
Omizje o zelenih virih energije, izzivi v praksi,
Govorca: Bogdan Barbič, HESS, Aleš Pučnik, Windex
14.05
Odmor za mreženje ob pogostitvi
14.35
TRAJNOST IN ESG TVEGANJA ŽE DANES
Govorimo enak jezik? ESG, trajnost, taksonomija,
dr. Marta Svoljšak Jerman, Petrol
Intervju ESG v praksi
Govorki: Mojca Markizeti, Iskraemeco in dr. Marta Svoljšak Jerman, Petrol
15.15
STRATEŠKA OKROGLA MIZA
Kako uspešno do brezogljične prihodnosti (ob največji energetski krizi)?
Govorci: mag. Jože Bajuk, Petrol, Uroš Blažica, GIZ DEE in Elektro Primorska,
Marjan Eberlinc, Plinovodi, Blaž Košorok, Skupina GEN, mag. Aleksander Mervar, ELES
16.15
Zaključek konference
* Organizator si pridržuje pravico do sprememb.